REGULAMIN NABORU DO KLASY IV  SPORTOWEJ

Podanie załącznik nr 1

KLASA SPORTOWA PIŁKI NOŻNEJ

1. POWSTANIE I HISTORIA klas piłkarskich

Dnia 27 kwietnia 2004 roku na podstawie porozumienia podpisanego przez MENIS i PZPN powstała ,,Koncepcja funkcjonowania szesnastu wojewódzkich ośrodków szkolenia sportowego młodzieży w piłce nożnej”. Na tej podstawie w całym kraju powstało szesnaście ośrodków szkolenia piłkarskiego dla chłopców na poziomie gimnazjum.

Od września 2004 roku na podstawie porozumienia podpisanego przez Gminę Miasto Olsztyn     i W – MZPN powstał Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży w piłce nożnej przy Gimnazjum      nr 12 w Olsztynie, któremu patronują i współfinansują Ministerstwo Sportu, PZPN i WMZPN.

W placówce uczy się i jednocześnie podejmuje szkolenie sportowe utalentowana młodzież z całego województwa warmińsko – mazurskiego.

Jest to jedna z szesnastu takich szkół Wojewódzkich Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży  w piłce nożnej- w naszym kraju, w których młodzi adepci futbolu w sposób racjonalny łączą sport z nauką. Pomimo niedługiego okresu funkcjonowania można pochwalić się pierwszymi sukcesami.

Zawodnicy WOSSM przy Gimnazjum nr 12 stanowią trzon ( 80 – 90% poszczególnych reprezentacji Warmińsko – Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Od 7 lat zdobywamy mistrzostwo województwa warmińsko- mazurskiego w turnieju Coca – Cola Cup, trzy razy nasze zespoły występowały w Finałach Ogólnopolskich Mistrzostw Coca - Cola Cap.

Uczniowie i absolwenci naszej Szkoły dostąpili zaszczytu reprezentowania barw Polski w kadrach juniorskich, m.in. :

Tomasz Wełnicki – obecnie reprezentant Kadry Olimpijskiej

Karol Żwir – reprezentant Polski U – 15 , U- 16

Dominik Wojciechowski – reprezentant Polski U- 15

Damian Łazicki – reprezentant Polski U – 15, 16, 17

Aktualnie powołania do reprezentacji  Polski juniorów dostali nasi uczniowie:

Artur Siemaszko i Łukasz Szabliński  ( rocznik  97) – klasa I – U 14 ; Piotr Wypniewski , Arkadiusz Mroczkowski i Karol Żwir ( rocznik 97) klasa III – U 16,Wojtek Dzimidowicz ( rocznik 95) klasa III – U 16.

Absolwenci naszej Szkoły występują w zespołach Ekstraklasy :

Daniel Łukasik – Legia Warszawa

Filip Kurto – Wisła Kraków

Daniel Chudzik – Arka Gdynia

Krystian Żabko – Lechia Gdańsk

Karol Janik – Jagiellonia Białystok

Tomasz Wełnicki – Kapsen Berg SV  - ekstraklasa  austryjacka

oraz Młodej Ekstraklasy:

Damian Kujtkowski- Lchia Gdańsk,

Marek Paprocki- Arka Gdynia,

Radosław Kiernozek- Arka Gdynia,

Michał Świderski- Jagielonia Białystok

Wielu naszych uczniów występuje w zespołach seniorskich II , III, i IV ligi.

1. CELE WOSSM W PIŁCE NOŻNEJ.

Przypomnijmy, że  PZPN tworząc Wojewódzkie Ośrodki Szkolenia Sportowego Młodzieży w piłce nożnej, wzorował się na systemie szkolenia młodzieży we Francji, którego sukcesy sportowe   w szkoleniu młodych piłkarzy są powszechnie znane.

Ich celem jest przygotowanie do gry piłkarza kompletnego oraz pomoc w godzeniu nauki ze sportem.

Szkolenie oparte jest na sprawdzonych wzorcach i doświadczeniach zagranicznych ośrodków szkolenia piłkarskiego oraz na podstawie bieżących wytycznych Wydziału Szkolenia PZPN.

Wypracowany model kształcenia i szkolenia młodych piłkarzy w ośrodkach polega na selekcjonowaniu uzdolnionych piłkarsko chłopców oraz zgrupowaniu tych o wysokich umiejętnościach w działających klasach sportowych. Współzawodnictwo między nimi oraz stały kontakt i realizacja z ośrodkami w innych regionach kraju i zagranicą, powoduje naturalny przyśpieszony rozwój sportowy.

Celem nadrzędnym jest przyporządkowanie ogólnego kształcenia procesowi treningowemu, tj.  wprowadzenie chłopców w tryb życia umożliwiający wykonywanie w przyszłości zawodu sportowca ( profesjonalisty) poprzez:

-stworzenie nowych i przygotowanie do uczestnictwa w dwóch lub trzech jednostkach treningowych dziennie;

- stworzenie nawyku właściwego odżywiania się;

- nabycie umiejętności korzystania z różnych możliwości odnowy biologicznej;

- ukształtowanie potrzeby i umiejętności indywidualnego trenowania;

- zapewnienie warunków bazowo – treningowych niezbędnych dla osiągnięcia właściwych efektów szkoleniowych ( boiska o równej trawiastej nawierzchni nowe , często wymieniane obuwie, piłki                 i trenażery;

- wszechstronne przygotowanie do funkcjonowania w sporcie;

- uzupełnienie funkcjonującego systemu przygotowań młodzieży do gry zespołowej, realizowanego przez kluby sportowe.

Ośrodek ma być miejscem kształcenia nie tylko profesjonalnych piłkarzy, ale również przyszłych kadr zawodowego sportu, umożliwiającym wszechstronny rozwój osobowy zawodników, w tym wykształcenie pozytywnych postaw intelektualnych oraz emocjonalnych wobec sportu i w życiu społecznym.

1. BAZA DYDAKTYCZNO – SZKOLENIOWA.

Szkoła posiada własne obiekty sportowe. Są to:

- sala gimnastyczna ( 24 x 18m):

- asfaltowe place do gier ( nie przydatne do szkolenia specjalistycznego);

- siłownię;

- sala do gimnastyki korekcyjnej.

Ponieważ szkolne obiekty sportowe nie pozwalają na prowadzenie szkolenia specjalistycznego, ośrodek korzysta dodatkowo z obiektów pozaszkolnych położonych ok. 400 m. od szkoły.

Są nimi obiekty KKS ,,Warmia” Olsztyn:

- dwa boiska trawiaste do piłki nożnej;

- sala do gier;

Obiekty Olsztyńskiej Szkoły Wyższej:

- boisko o sztucznej nawierzchni do piłki nożnej, oświetlone;

- specjalistyczna sala gimnastyczna

- basen ( odnowa biologiczna)

- Centralne Laboratorium Badawcze ( wszelkie badania zdolności motorycznych oraz sprawności fizycznej)

- boisko o sztucznej nawierzchni - Dajtki

Szpital MSWIA:

- oddział rehabilitacji, super wyposażony( leczenie urazów).

Jerzy Budziłek