SZKOLNE CENTRUM INFORMACJI 
MAŁGORZATA OLSZEWSKAGodziny pracy  Regulaminy Lektury
Polecane książki
Wydarzenia  Zadania  Olsztyn
KONKURS


CZYTELNIA

Dzień

Godziny

Poniedziałek

0800- 1300

Wtorek

0800- 1500

Środa

0800- 1500

Czwartek

0800- 1500

Piątek

0800- 1200

 

 

WYPOŻYCZALNIA

Dzień

Godziny

Poniedziałek

w czasie przerw

Wtorek

w czasie przerw

Środa

w czasie przerw

Czwartek

w czasie przerw

 REGULAMIN SZKOLNEGO CENTRUM INFORMACJI

 REGULAMIN WYPOŻYCZALNI

 1. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
  2.  Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
  3. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko.
  4. Maksymalny czas wypożyczeń książki to jeden miesiąc. Za zgodą nauczyciela-bibliotekarza można ją prolongować na kolejny okres.
  5. Uczeń może posiadać na swoim koncie 3 książki.
 2. Uczeń, który nie oddał książki w terminie, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.
  7. Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.
  8. Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę,  zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki lub innej wskazanej przez nauczyciela- bibliotekarza.
 3. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.

REGULAMIN CZYTELNI

 1. Z czytelni może korzystać każdy uczeń Szkoły Podstawowej nr 5. Wszystkich przebywających obowiązuje bezwzględna cisza.
 2. Do czytelni należy wchodzić bez kurtek, w zmienionym obuwiu. Zabrania się wnoszenia i spożywania napojów i artykułów spożywczych.
 3. Internet i komputer służą wyłącznie do celów edukacyjnych (np. pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów i olimpiad przedmiotowych). Uczeń jest zobowiązany podać nauczycielowi-bibliotekarzowi tematykę zagadnień poszukiwanych w Internecie.
 4. Zabronione jest korzystanie z komputera w celach rozrywkowych (prywatna korespondencja, gry, zabawy), wykonywania czynności  naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
 5. Korzystanie z Internetu w czasie przerw możliwe jest wyłącznie za zgodą bibliotekarza.
 6.  Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych  programów i dokonywania zmian w już istniejącym oprogramowaniu.
 7. Z drukarki można korzystać za zgodą nauczyciela-bibliotekarza w celach włącznie szkolnych (referaty, praca domowa, informacje na lekcje)
 8.  Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 1 godz.Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby pracujące w ciszy i nie zakłócające rytmu pracy biblioteki.
 9. Korzystając z programów emitujących dźwięk należy korzystać ze słuchawek.
 10. Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada (finansowo) użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.
 11. Nie stosowanie się do w/w punktów regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela-bibliotekarza (najczęściej do końca roku szkolnego).

 
Imprezy i uroczystości
w  Szkolnym Centrum Informacji

 

W piątek 29 kwietnia 2022r. w czytelni szkolnej odbył się Turniej Warcabowy klas 7-8. W rozgrywkach brało udział 18 uczestników. Do finału awansowało czterech graczy, w tym zawodnik piątej klasy Jan Woś, który wygrał Turniej Warcabowy 4-6.
A oto zwycięscy:
I miejsce – Jan Woś - Vcs
II miejsce- Mateusz Ptak- VIIIbs
III miejsce- Karol Lejman – VIIIbs
IV miejsce – Olaf Jakubowski - VIIIbs
Mistrzem Turnieju Warcabowego klas IV-VIII Szkoły Podstawowej Nr 5 został Jan Woś z klasy Vcs.
Gratulacje

W środę 13 kwietnia 2022r. w czytelni szkolnej odbył się TURNIEJ WARCABOWY KLAS IV-VI. W półfinałach brało udział 18 uczniów.
Do finału turnieju zakwalifikowali się najlepsi gracze. I tu walka była zaciekła, pełna emocji. Z wypiekami na twarzy uczniowie rozgrywali kolejne partie. Celem organizatorów było zachęcenie uczniów do gier planszowych, zdrowego współzawodnictwa, logicznego myślenia. Wskazanie ciekawej formy rozrywki i spędzania wolnego czasu.
A oto nasi zwycięzcy:
I miejsce - Jan Woś Vcs
II miejsce - Tomek Bieliński VIas
III miejsce - Szymon Kasiak Va, Jan Głąb Vas, Bartek Staniszewski VI as, Blanka Berk Vb, Malwinka Kalisz VIas
Gratulacje!

W dniach 26.03-06.04.2022r. odbył się Szkolny Turniej Szachowy klas IV-VIII w czytelni szkolnej. Uczniowie grali w kolejne piątki w ćwierćfinale, półfinale i finale. Do półfinału zakwalifikowało się 9 uczniów a w finale grało 4 zawodników. Zwycięzcą turnieju został uczeń klasy VIII a - Antek Myszkowski.
Finał turnieju:
Antek Myszkowski- 3 wygrane partie
Tomek Uzar – 1 wygrana partia
Ola Rajek –1 wygrana partia
Bartek Rudowicz- 1 wygrana partia
Wyniki półfinału:
Tomek Uzar – 2 wygrane partie
Ola Rajek –2 wygrane partie
Bartek Rudowicz- 2 wygrane partie
Antek Myszkowski- 2 wygrane partie
Jan Dryl- 1 wygrana partia
Adam Lis- 1 wygrana partia
Bartek Staniszewski- 1 wygrana partia
Maciek Obidziński – 0 wygranych partii
Janek Woś- 0 wygranych partii
Ćwierćfinał:
Brało udział 20 uczniów.

W czytelni szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania ze zrozumieniem, w klasach 1-3, zorganizowany przez P.Małgorzatę Olszewską z biblioteki i P. M. Machniak.
Dyplomy zostały przyznane wszystkim uczestnikom, którzy zostali wytypowani w eliminacjach klasowych i przeszli do finału.
Ponadto zostali wybrani mistrzowie czytania klasy 1, 2 i 3.
Michał Stasiński kl 1b,
Maria Huzevich kl 2b
Wiktoria Gajzmer kl 3b.
Dyplomy zostały wręczone dzieciom przez Pana Dyrektora i Panią Dyrektor, którzy złożyli serdeczne gratulacje uczniom.
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy aby na kolejnych etapach szkolnej wędrówki kontynuowały przygodę z książką.
Zachęcamy bardzo gorąco do udziału w kolejnych konkursach związanych z czytelnictwem.

Klasa 1 b- lekcja w bibliotece.
Stajemy się czytelnikami! 👏

Dzisiaj w bibliotece uczniowie klasy 3a i 4b uczyli się korzystać ze słowników i encyklopedii - 17.02.2022r.

Galeria zdjęć


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Skąd się biorą książki w bibliotece? Podstawą są zakupy, dokonywane na bieżąco, po to, aby oferować naszym uczniom lektury i najciekawsze tytuły. W bieżącym roku szkolnym wszystkie środki na zakupy wchodziły w zakres Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0: na zakup przeznaczono 15 tys. złotych z czego część stanowiła dotacja ministerialna. W pierwszej kolejności kupujemy tytuły proponowane przez czytelników, śledzimy też nowości i kolejne tomy lubianych serii. Wśród zakupionych książek znalazły się chętnie czytane powieści obyczajowe, fantastyczne, literatura dla dzieci i młodzieży, a także publikacje popularnonaukowe. W sumie w bieżącym roku szkolnym księgozbiór biblioteki dzięki programowi powiększył się o 880 nowych książek.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych, które umożliwiają uczniom codzienny kontakt z książką i rozbudzają zamiłowanie do książek od najmłodszych lat.

Książki wybrane. Klasa 3a gotowa na ferie.

Galeria zdjęć


We wtorek 14.12.2021 r. w czytelni nastąpiło rozstrzygnięcie „Konkursu Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu” dla uczniów kl. IV-V . Pani Dyrektor Aleksandra Malinowska i Pan Dyrektor Andrzej Tymecki wręczyli nagrody i dyplomy laureatom konkursu. A oto nagrodzeni uczniowie:
I miejsce Blanka Berk i Dawid Gołdys
II miejsce Magdalena Pilas
III miejsce Aleksandra Olszuk
Gratulujemy!

Wojewódzkie obchody rocznicowe
W czwartek 11 listopada obchodziliśmy 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. To jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych, które można spędzić na wiele różnych sposobów. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej Św. Jakuba. O godz. 12:15 odbył się przemarsz spod Bazyliki na plac Solidarności. W przemarszu wzięły udział kompanie honorowe, poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół, organizacji kombatanckich i mieszkańców miasta. O godz. 12:40 na placu Solidarności pod pomnikiem Wolności Ojczyzny odbyły się wystąpienia okolicznościowe, Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką J. Skłodowskiej - Płoskiej i p. M. Olszewskiej.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy I c z panią Moniką Machniak uczcili pamięć naszych bohaterów i odwiedzili miejsca pamięci. Pani Monika opowiedziała dzieciom historię Sybiraków, patrona naszej szkoły. Uczniowie zapalili symbolicznie znicze pod pomnikami.
29 października 2001r. odbył się finał akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach akcji uczniowie klasy III b z panią Beatą Bałdygą zapalili znicze pod:
Pomnikiem Zesłańców Syberyjskich, Bohaterów Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur,
Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego,
Pomnikiem Bogumiła Linki i Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Uczniowie zapoznali się z historią bohaterów.

ŚWIĘTO SZKOŁY #SzkołaPamięta
17 WRZEŚNIA 2021 R.
KONKURS "ONI DO NIEPODLEGŁEJ SZLI..."
Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2021 r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).
W ramach programu uczniowie prezentowali:
recytację wierszy,
etiudę teatralną,
piosenkę patriotyczną
prezentację multimedialną z komentarzem,
wystawę tematyczną,
choreografię taneczną,
prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji. W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne, ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.
Laureaci konkursu związanego
z patronem szkoły
Klasy 1-3
1. 2a 72 pkt.
2. 2b 68 pkt.
3. 3b 64 pkt.
Klasy 4-6
1. 5b 72 pkt.
2. 4cs 69 pkt.
3. 6as 63 pkt.
Klasy 7-8
1. 8bs i 8a 70 pkt.
2. 7a 61 pkt.
3. 8cs 58 pkt.

1 września 2021 odbyła się uroczystość obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy oraz grupa młodzieży z klubu Wnuka Sybiraka pod opieką J. Skłodowskiej-Płoskiej i M. Olszewskiej.

12 września 2021 r.
Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragną poinformować, że w dniu 12 września 2021 roku odbyły się uroczyste obchody 82. Rocznicy napaści Rosji Radzieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą Świętą w kościele św. Józefa. O godz. 11.50 złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków.
Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków oraz delegacje olsztyńskich szkół, a także żołnierze z Wojsk Terytorialnych.
Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno
Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.

 

 

W I semestrze roku szkolnego 2020/21 w bibliotece szkolnej przeprowadzono konkurs na najlepszego czytelnika szkoły.

Przedstawiamy laureatów:

I  miejsce Nikodem Jancewicz IIA,
II  miejsce Zuzanna Miecznikowska IIIA,
III  miejsce Oliwia Kęska IVB ,
IV miejsce  Iga Hakuć IIB

Laureat I miejsca uczęszcza do klasy IIA. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
"Zaczytana klasa II A"

Galeria zdjęć

 


Pierwsza wizyta w bibliotece

We wtorek 3 listopada 2020 r. uczniowie klas IA, IB i IC uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w bibliotece. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.
Nasza szkoła w ramach kampanii "Mała książka- wielki człowiek" otrzymała dla wszystkich pierwszaków darmowe książki "Pierwsze abecadło", broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów "Książką połączeni, czyli uczymy się razem" oraz kreatywny alfabet. Wszystkie dzieci otrzymały te książeczki jako prezenty od biblioteki.

Zdjęcia


Moje ulubione książki

 

W czwartek 30 października 2020 r. uczniowie klasy II A z Panią Anią odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli książki. Dzieci wykonały ciekawe prace na których napisały tytuły ulubionych książek.

Zdjęcia


Uczniowie klasy II A w listopadzie 2020r. po zajęciach czytelniczych w bibliotece.
Każdy znalazł ciekawą książkę dla siebie.

Zdjęcia


Konkurs recytatorski poezji sybirackie-11.02.2020r.


27 listopada  2019 r.  w SP11 odbyła się XVIII edycja Międzyszkolnego Konkursu „Znam moje miasto”. Temat tegorocznego spotkania brzmiał „Olsztyn, jakiego nie znamy. Zabytki i ich tajemnice”. Finał konkursu poprzedziły warsztaty prowadzone przez p. Sebastiana Mierzyńskiego, pracownika Muzeum Warmii i Mazur oraz p. Joannę Piotrowską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Uczestnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach: prezentacja zabytku, test wiedzy, puzzle oraz projekcja filmowa promująca olsztyńskie zabytki. Patronat nad konkursem objął prezydent miasta Olsztyna. Wyniki konkursu prezentują się następująco: I miejsce SP 5, II miejsce SP 30 oraz miejsce III SP 11. Gratulujemy zwycięzcom !
Naszą zwycięską drużynę w składzie:J. Milewicz, G. Stasińska, K. Obrębska, G. Zielińska, M. Kelles-Krauz przygotowały panie J. Skłodowska-Płoska i M. Olszewska.
Naszą zwycięską drużynę w składzie:J. Milewicz, G. Stasińska, K. Obrębska, G. Zielińska, M. Kelles-Krauz przygotowały panie J. Skłodowska-Płoska i M. Olszewska

 www.facebook.com/256148488163210/photos/pcb.793016344476419/793015867809800/

 


Zajęcia "Programowanie w klasach I-III" w ramach projektu "Otwarci na wiedzę"

realizowane w roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020

Zdjęcia


Zajęcia interaktywne w bibliotece szkolnej.

28.05.2019r.

Zdjęcia


27.02.2019 r. uczniowie klasy I A i  I B uczestniczyli
w lekcji czytelniczej "W krainie baśni i bajek" w bibliotece szkolnej

Galeria zdjęć


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
"Sybiracy - Oni znów do niepodległej szli"

15.02.2019r.

Galeria zdjęć


XVII edycja Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym
Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2018r.

Reprezentacja SP 5  zajęła II miejsce

W skład drużyny wchodzili uczniowie klasy VIII a:
Oliwia Zając, Aleksandra Góral , Kacper Zając,Antoni Drożdź, Dominika Domjan

                                                                  Gratulujemy!

Galeria zdjęć

 


23.11.2018 r. uczennice z klasy trzeciej gimnazjum przeprowadziły zajęcia multimedialne dla uczniów klasy I i II
w ramach projektu "Starszy brat,starsza siostra".

Zdjęcia


Czytanie na dywanie

16 maja 2018 r. dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną "Czytanie na dywanie". Uczennica klasy IIA czytała dzieciom fragment książki pt. "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło". Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. Czekamy z niecierpliwością na dalszy ciąg przygód.

Galeria


W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, nauczyciele p. M. Olszewska i p. J. Kownacki ogłosili konkurs na prezentację lub plakat związany z Konstytucja 3 Maja. Wpłynęło kilkanaście  prac, nagrodzeni uczniowie otrzymali dodatkowe oceny z WOS-u. Uczniowie z kl. III b i  II b przedstawili przygotowane prezentacje multimedialne na lekcji otwartej.
Galeria zdjęć


W dniach 5-6 maja 2018 roku uczniowie z Klubu Sybiraka (z opiekunem M. Olszewską) naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno-religijnych poświęconych 90.rocznicy powstania Związku Sybiraków na Jasnej Górze w Częstochowie. W  pielgrzymce uczestniczyli  również Sybiracy, uczniowie z Klubu Sybiraka SP1  oraz LO3.
Młodzież wspólnie z Sybirakami uczestniczyła w akademii patriotycznej, apelu pamięci na placu przed Mauzoleum, gdzie nasza delegacja złożyła wiązanki kwiatów.
Wspólny wyjazd z Sybirakami był dla młodzieży żywą lekcją historii i patriotyzmu w związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Galeria zdjęć


27 kwietnia 2018 r. odbył się XXXVI Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją", który zorganizował Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Uczestnicy konkursu recytowali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie wiersz oraz fragment prozy. Gimnazjum nr 12 reprezentowała uczennica klasy IIA Agata Sienkiewicz. Reprezentantka naszej szkoły zajęła II miejsce.  

Gratulujemy!

Galeria


26 marca 2018 roku odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie. W konkursie brało udział szesnastu uczniów z sześciu szkół . Naszą szkołę reprezentowali: Agata Sienkiewicz (kl. IA), Maja Nagórska (kl. VIId) i Mikołaj Małyska (kl. VIId). Uczestnicy konkursu czytali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie fragment książki pochodzący z literatury fantasy.


Przy ocenie brane były pod uwagę trzy kategorie: poprawność wymowy, płynność czytania oraz interpretacja tekstu. Po przeczytaniu regulaminu konkursu przez komisję wszyscy uczestnicy wylosowali kolejność prezentacji. Po odczytaniu tekstów przez wszystkich uczniów komisja podliczyła punkty przydzielone uczestnikom konkursu, po czym wyłoniła zwycięzców.

Nasza uczennica

Agata Sienkiewicz
otrzymała wyróżnienie. 

Galeria zdjęć


 Dzień Otwarty 

W sobotę 17 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Olsztynie odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom, jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację Dnia Otwartego w szkole nauczyciele swoim gościom mieli do zaproponowania wiele ciekawych zajęć. 
W bibliotece zaprezentowano zajęcia "Witajcie w naszej bajce".
Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci
i pełni zapału we wrześniu 2018 r. 

Galeria zdjęć


Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

13.03.2018 r.

W naszej szkole gościł edukator, który prowadził apel i warsztaty dla uczniów. Spotkał się również z nauczycielami na Radzie Pedagogicznej.

Galeria zdjęć


"W królestwie książek" - pierwsza wizyta w bibliotece

22 lutego w bibliotece szkolnej gościliśmy uczniów klas I wraz z wychowawczyniami - p. Anią oraz p. Izą. Była to ich pierwsza wizyta z bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5. Na początku lekcji bibliotecznej uczniowie zapoznali się z zasadami panującymi w bibliotece oraz tym, jak należy dbać o książki. Następnie bibliotekę odwiedziła bajkowa wróżka, którą dzieci powitały piosenką "Witajcie w naszej bajce". Wróżka poinformowała uczniów, że na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nich klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Odwiedziły nas postacie z bajek i nie wiedzą do której bajki mają wrócić. Uczniowie musieli rozwiązać tak zadania, aby udało im się wrócić do swoich bajek lub baśni. Pierwszoklasiści poradzili sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami. Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł wypożyczyć książkę i stać się pełnoprawnym czytelnikiem.  

Galeria

 


Akcja "Nauczyciele czytają uczniom"

We wtorek 06.12.2017 r.  z okazji Mikołajek biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziła akcję, której celem było zachęcenie uczniów do czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się 10- minutowym czytaniem

"Opowieści wigilijnej" przez nauczyciela lub wybranego ucznia.

 Wspólne czytanie było wspaniałą promocją lektur szkolnych.


XVI edycja Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym
Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2017r.

Reprezentacja SP 5  zajęła V miejsce

W skład drużyny wchodzili uczniowie klasy VII a:
Oliwia Zając, Aleksandra Góral , Kacper Zając,Antoni Drożdź, Kacper Tyryło

                                                                  Gratulujemy!

Galeria zdjęć

 


12 maja 2017 r. odbył się XXXV Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją", który zorganizował Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Uczestnicy konkursu recytowali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie wiersz oraz fragment prozy. Gimnazjum nr 12 reprezentowała uczennica klasy IA Agata Sienkiewicz, która recytowała wiersz Tadeusza Różewicza pt."Odnaleźć samego siebie" i czytała fragment "Igrzysk śmierci" autorstwa Suzanne Collins. Reprezentantka naszej szkoły otrzymała jedno z trzech wyróżnień.   

28 marca 2017 roku odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem było Gimnazjum nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie. W konkursie brało udział siedemnastu uczniów z sześciu szkół gimnazjalnych. Gimnazjum nr 12 reprezentowały: Agata Sienkiewicz (kl. IA), Zuzanna Kęska (kl. IA) i Karolina Dąbrowska (kl. IC). Uczestnicy konkursu czytali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie fragment książki pochodzący z literatury fantasy.


Przy ocenie brane były pod uwagę trzy kategorie: poprawność wymowy, płynność czytania oraz interpretacja tekstu. Po przeczytaniu regulaminu konkursu przez komisję wszyscy uczestnicy wylosowali kolejność prezentacji. Po odczytaniu tekstów przez wszystkich uczniów komisja podliczyła punkty przydzielone uczestnikom konkursu, po czym wyłoniła zwycięzców.

II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły - Zuzanna Kęska. 

Galeria


21 marca w naszej szkole realizowaliśmy szkolny  projekt edukacyjny "Dzień książki". Każda z klas miała za zadanie stworzyć przedstawienie teatralne i scenografię do wybranej lektury. Dzień ten był poświęcony projektom edukacyjnym oraz promował czytelnictwo. Prezentacje uczniów podlegały ocenie komisji konkursowej, która bardzo wysoko podsumowała poziom prezentacji lektur przez wszystkie klasy. Uczniowie bardzo twórczo podeszli do realizacji zadania. Szczególną uwagę zwrócono na scenografię, kostiumy i grę aktorską.

Wyniki konkursu "Dzień książki"

Galeria


Konkurs Pięknego Czytania

14.03.2017r. w bibliotece odbył się etap szkolny Konkursu Pięknego Czytania. Uczestnicy konkursu czytali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie fragment książki pochodzący z literatury fantasy.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Zuzanna Kęska (IA)

II miejsce - Agata Sienkiewicz (IA)

III miejsce - Karolina Dąbrowska (IC)

Laureatki etapu szkolnego 28 marca 2017r. będą brały udział w Międzygimnazjalnym Konkursie Pięknego Czytania, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie.

Galeria


Wyniki szkolnego konkursu czytelniczo-filmowego
"Książka, którą musisz przeczytać" organizowanego dla klas II przez nauczycieli informatyki oraz bibliotekę szkolną

I miejsce Oskar Poniewski

II miejsce Jakub Chojnowski

III miejsce Jakub Skurski

wyróżnienia: Grzegorz Dembek

                  Jakub Górniak


16.12.2016 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z olsztyńską pisarką, artystką
i pedagogiem Panią Hanną Brakoniecką.
Pisarka swoje utwory czytała uczniom klas III B i III C.

W jej twórczości każdy może odnaleźć cząstkę siebie, swoje problemy, rozterki. Młodzież z uwagą  i skupieniem  słuchała opowiadań pisarki. Uczniowie mieli także okazję zadawać Pani Hannie pytania dotyczące wszystkich aspektów pracy pisarza.

Galeria

Zainteresowanych twórczością Pani Hanny Brakonieckiej odsyłamy na jej bloga: "Głosy, głosy, głosy..." [http://brakoniecka.blogspot.com/]


W nagrodę za największą liczbę wypożyczeń wybrani uczniowie z klas: IIA, IIB, IID udali się 06.12.2016r. do Planety 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, na zajęcia z wykorzystaniem Ipadów pt. "Pstryk Komiks". Aplikacja ta pozwala na szybkie i proste tworzenie komiksów z dowolnego zdjęcia. Poznane przez uczniów wiadomości będą przydatne w realizowanym projekcie edukacyjnym "Bohater literacki w komiksie".

Uczniowie świetnie się bawili tworząc komiksy, a przy tym zapoznali się z zasobami bibliotecznymi Planety 11.

Galeria


Akcja "Nauczyciele czytają uczniom"

We wtorek 06.12.2016 r.  z okazji Mikołajek biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziła akcję, której celem było zachęcenie uczniów do czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się 10- minutowym czytaniem

"Opowieści wigilijnej" przez nauczyciela lub wybranego ucznia.

 Wspólne czytanie było wspaniałą promocją lektur szkolnych.


XV edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

29.11.2016r.

Reprezentacja Gimnazjum nr 12 zajęła II miejsce

W skład drużyny wchodzili: A. Młynarczuk, Z. Gibas, A. Kodrycka, K. Sobka

                                                                  Gratulujemy!
Galeria zdjęciaW dniu 22.11.2016 w bibliotece Gimnazjum nr 12
odbyły się kolejne zajęcia czytelniczo-integracyjne.
Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie z klasy I B, IS.
Zajęcia rozpoczęły się od zabawy integracyjnej pt. "Imiona". Następnie przeszliśmy do gier czytelniczych, których tematem była literatura i film (gry pt. "Tabu", 5 sekund").
Na zakończenie młodzież miała za zadanie stworzyć plakat promujących ich ulubioną książkę.

Galeria zdjęćW dniach 21.10.2016 – 22.10.2016 w godzinach 1900-830
    
w bibliotece Gimnazjum nr 12
odbyły się kolejne zajęcia czytelniczo- integracyjne
połączone z noclegiem w czytelni.
Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy I C i III B.
Galeria


 W dniach 07.10.2016 – 08.10.2016 w godzinach 1900-830
    
w bibliotece Gimnazjum nr 12 ul. Sybiraków 3a

odbyły się zajęcia czytelniczo- integracyjne połączone z noclegiem w czytelni.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy I A i III B.
Wszyscy świetnie się bawili!!!

Galeria zdjęć


20 maja 2016 r. odbył się w bibliotece X Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Regionie

"Musisz Wiedzieć by Europie powiedzieć".

Konkurs organizowany jest przez Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w Olsztynie. 

I miejsce Gimnazjum nr 11

II miejsce Gimnazjum nr 15

III miejsce Gimnazjum nr 12

Galeria zdjęć


Akcja "Nauczyciele czytają uczniom"

W środę 23.03.2016 r. biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziła akcję, której celem było zachęcenie uczniów do czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się 10- minutowym czytaniem wybranej przez klasę książki. Wspólne czytanie było wspaniałą promocją literatury młodzieżowej.


Konkurs multimedialny na film "Nakręćmy się na czytanie"

18.02.2016r. na apelu wręczono nagrody w konkursie na film. Komisja pod przewodnictwem p. dyrektora Tadeusza Karpowicza przyznała

I nagrodę uczniom z klasy III b

oraz trzy wyróżnienia:

Uczniom z klasy III d

Uczniom z klasy II d

Uczniom z klasy I a


Dnia 21.12.2015 w bibliotece szkolnej uczniowie klas 1A i 1B spotkali się z pisarką olsztyńską - Panią Heleną Piotrowską. W młodości występowała wraz z Zespołem Pieśni
i Tańca "Olsztyn". Od wielu lat związana jest z lokalnym środowiskiem kulturalnym, współpracuje także z licznymi czasopismami, które publikują jej wiersze, felietony i teksty publicystyczne. Na spotkaniu Pani Piotrowska opowiadała
o bohaterach swoich książek, których wielu znała osobiście.  

GALERIA


Dnia 16.12.2015 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z olsztyńską pisarką, artystką
i pedagogiem Panią Hanną Brakoniecką.
Pisarka swoje utwory czytała uczniom klas III i II. Motywem przewodnim twórczości artystki są zwykli ludzie. Często bohaterami  jej utworów są dziewczęta i chłopcy. W jej twórczości każdy może odnaleźć cząstkę siebie, swoje problemy, rozterki. Młodzież z uwagą  i skupieniem  słuchała opowiadań pisarki. Wielu z nich odnalazło bratnią duszę    w artystce.

GALERIA Szkolna Akcja "Książka pod choinkę" skierowana do Rodziców
Dnia 17.12.2015 uczennice klasy 2b rozdawały kartki świąteczne zachęcające rodziców do zakupu książek pod choinkę, które mogą okazać się także świetnym upominkiem.


XIV edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2015r.

Reprezentacja Gimnazjum nr 12 zajęła I miejsce

 1. Maciejewska, W. Szymczak, J.Antochów, K.Libert, M. Radziszewska
  Uczniów merytorycznie  przygotowały p. M. Olszewska i p. W. Nowakowska.

                                                                         Galeria zdjęć   

logo szkoły