Z okazji 84. Rocznicy pierwszej wywózki na Sybir zorganizowaliśmy w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Sybiracy- Oni znów do niepodległej szli...". Tegoroczna edycja  odbyła się 23.02.2024 r. Honorowymi gośćmi byli Sybiracy. JURY w składzie:  Pan Wojciech Tański- polonista, metodyk Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który  od kilku lat wspiera  nasze imprezy literackie, Pani Teresa Dydykało– prezes Związku Sybiraków  Oddział
w Olsztynie oraz Genowefa Zdolska  wiceprezes Związku Sybiraków, oceniło recytacje uczniów.

W rywalizacji uczestniczyli uczniowie olsztyńskich szkół: SP 1, SP 5, SP 9, SP 101, SP 19, SP 11
oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Całość uroczystości ubarwiły piękne pieśni patriotyczne
w wykonaniu uczniów  z Klubów Wnuka Sybiraka SP 5, LO 3, Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Celem konkursu było rozwijanie postawy patriotycznej, upamiętnienie patrona szkoły, poprzez prezentowanie wartościowych utworów literackich, kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości o mowę ojczystą. Uczestnicy konkursu mieli okazję rozwijania
i zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Konkursowe zmagania był też doskonałą okazją do integrowania różnych środowisk szkolnych i nawiązywania współpracy między placówkami. Organizatorami konkursu były  Pani  Małgorzata Olszewska i  Pani Joanna Skłodowska-Płoska, opiekunki Klubu Wnuka Sybiraka. Po wręczeniu dyplomów i nagród uczestnicy konkursu  udali się na poczęstunek, gdzie mogli wymienić się opiniami i wrażeniami.

Komisja konkursowa wyłoniła czterech laureatów i przyznała wyróżnienia.

Laureaci:

I Olaf Płoski SP 101

II Wiktoria Gajzmer SP 5 i Szymon Mederski SP 19

III Barbara Jarzębińska SP 11

Wyróżnienia:

Maksym Staszałek SP 9

Aniela Kisiel SP  11

Maja Kotras  Katolicka Szkoła Podstawowa

Zdjęcia konkursu recytatorskiego


 
W związku z 84. Rocznicą wywózek na Sybir  10.02.2024 r. odbyła się uroczysta Msza Św. w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej. Gośćmi honorowymi byli Sybiracy, Dyrektorzy szkół i przedstawiciele władz miejskich. Oprawę Mszy Św. przygotowali uczniowie z SP1 i LO3 - członkowie Klubów Wnuka Sybiraka. Po nabożeństwie odbył się koncert piosenki patriotycznej oraz spotkanie uczniów z Sybirakami. Naszą szkołę godnie reprezentował Poczet Sztandarowy. 

 
W ferie zimowe 24.01.2024 roku Pan Dyrektor Andrzej Tymecki i Pani Małgorzata Olszewska (opiekunka Klubu Wnuka Sybiraka) uczestniczyli w spotkaniu noworocznym z Sybirakami i władzami Olsztyna. Uroczystość ubarwił występ chóru Tęcza.
 
 

 
Wyniki konkursu z okazji Święta Szkoła
- 17 września 2023 roku:
Klas I-III
I miejsce – I A, IB, IC
II miejsce – IIA , IIIA
III miejsce- IIIB
IV miejsce- IIB, IIIC
 
Klasy IV-V
I miejsce – IVB, VB
II miejsce – VCS
III miejsce - IVC, VA
 
Klasy VI-VIII
I miejsce – VIB, VIIB
II miejsce – VICS
 
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia indywidualne uczniom:
- Blanka Berk -recytacja wiersza
- Jan Dryl- recytacja wiersza
- Leon Dryl - recytacja wiersza
- Elena Bartosiewicz - recytacja wiersza
- Rafał Gadziński - recytacja wiersza
- Julia Ostrowska - recytacja wiersza
- Kacper Podgórski - interpretacja wiersza
- Patryk Kurowski- zaangażowanie w przygotowanie wystąpienia klasy VIIA
 
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Galeria zdjęć

 

 

 
 17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Olsztyńskim obchodom towarzyszył wojskowy Apel Pamięci. Byli też obecni przedstawiciele władz, którzy mówili o okrucieństwach, jakie dotknęły deportowanych i o piętnie, jakie wywarło to nawet na tych, którym udało się wrócić do Polski. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Józefa. Wspólnej modlitwie w intencji Sybiraków przewodniczył ks. kan. Edward Goliński. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości prowadzeni przez kompanię honorową i poczty sztandarowe udali się pod Pomnik Pamięci Zesłańców Syberyjskich. Tam miały miejsce okolicznościowe przemówienia, a medalami Związku Sybiraków, który w tym roku obchodzi 95-lecie działalności, zostały uhonorowane osoby zasłużone dla szerzenia pamięci o trudnej historii Zesłańców Syberyjskich. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką J. Skłodwskiej-Płoskiej i M. Olszwskiej.
 
 
 
 

 

95.Rocznica powstania związku sybiraków
 
 
W Olsztynie Związek Sybiraków uczcił 95. Rocznicę swojego powstania. Z tej okazji warszawski Zarząd Główny przyznał osobom z naszego regionu jubileuszowe medale i dyplomy.
Oprócz czołowych działaczy poszczególnych kół Związku Sybiraków z województwa warmińsko-mazurskiego, wśród wyróżnionych medalami jubileuszowymi, znaleźli się m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wojewoda Artur Chojecki.
Medalami jubileuszowymi uhonorowano także: starostę olsztyńskiego Andrzeja Abako, abp. Józefa Górzyńskiego, dyrektora RDLP w Olsztynie Adama Roczniaka, dowódcę 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Wojciecha Ziółkowskiego, dowódcę 4. WMBOT płk. Jarosława Kowalskiego oraz dr hab. Karola Sacewicza, naczelnika olsztyńskiej delegatury IPN.
Delegacja naszej szkoły z panem dyrektorem Andrzejem Tymecki otrzymała medal jubileuszowy za wspieranie działalności związku sybiraków.

 
 

 
20 czerwca 2023 roku olsztyńskie środowisko sybirackie uczciło 82. rocznicę czwartej masowej deportacji Polaków w głąb Rosji Sowieckiej. W Kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego w Olsztynie, pod przewodnictwem ks. Eryka Sienkiewicza oraz kapelana Sybiraków ks. Wojciecha Łazowskiego, została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków. Uroczystości towarzyszyły poczet sztandarowy Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie oraz poczty sztandarowe olsztyńskich szkół, w których działają Kluby Wnuka Sybiraka: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ryszarda Knosały w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie.
 Dokładnie 82 lata temu, 20 czerwca 1941 roku, rozpoczęła się ostatnia zmasowana wywózka Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Akcja objęła łącznie ponad 90 tys. ludzi i była wymierzona w rodziny i osoby związane z deportowanymi wcześniej grupami ludności. Zesłańcy trafili do Kraju Krasnojarskiego, Ałtajskiego, obwodu nowosybirskiego i Kazachstanu. O ile podczas pierwszej wielkiej zsyłki zesłańców dziesiątkował mróz, dochodzący do minus 40 stopni Celsjusza, to podczas wywózki czerwcowej dawały im się we znaki potworne upały.
 Po zakończeniu Mszy Świętej zebrani wysłuchali krótkiego okolicznościowego występu przygotowanego przez uczniów i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej
 Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in.: Sybiracy i członkowie Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie na czele z Prezes Teresą Dydykało, Dyrektor KSP Anna Kobarynka-Łysek, Dyrektor SP 1 Barbara Rzepnicka, Dyrektor SP 5 Andrzej Tymecki, Przewodnicząca Rady Kombatanckiej Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wiesława Bujnowska, Prezes Stowarzyszenia „Pro Patria” Władysław Kałudziński wraz z małżonką, przedstawiciele Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie, nauczyciele opiekunowie Klubów Wnuka Sybiraka, uczniowie.
 
zdjęcia

 Dnia 8 maja 2023 roku w Olsztynie zorganizowano obchody 78. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Naszą szkołę godnie reprezentował Poczet Sztandarowy.

 

 

 

Galeria

 

16.04.2023 roku w Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, drugiej Wywózki Polaków na Sybir oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

 

 


 

 

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w dniu 19 stycznia odbyło się Spotkanie Noworoczne Środowiska Sybirackiego Warmii i Mazur, zorganizowane przez Oddział Związku Sybiraków w Olsztynie we współpracy z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim.
Spotkanie było okazją do podsumowania działalności związku w regionie w ubiegłym roku oraz zaprezentowania planu na rok 2023. Uczestnicy wydarzenia podzielili się również opłatkiem i wysłuchali występów uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie oraz młodzieży z KSW III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie.
W wydarzeniu wzięli udział między innymi wojewoda Artur Chojecki oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zdjęcia

 

 
 
 
 
W związku z 83. Rocznicą wywózek na Sybir odbyła się uroczysta Msza Św. w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej. Gośćmi honorowymi byli Sybiracy, Dyrektorzy szkół i przedstawiciele władz miejskich. Oprawę Mszy Św. przygotowali uczniowie z SP5, SP1, Szkoły Katolickiej i LO3 - członkowie Klubów Wnuka Sybiraka. Po nabożeństwie odbył się koncert piosenki patriotycznej oraz spotkanie uczniów z Sybirakami. Naszą szkołę godnie reprezentował Poczet Sztandarowy.
 
Zdjęcia
 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją, w budynku i tekst „SPOWIEDŹ I SPOWIEDŹ IM. IM. SY BIR”
 
 
 
Z okazji 83. Rocznicy pierwszej wywózki na Sybir zorganizowaliśmy w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Sybiracy- Oni znów do niepodległej szli...". Honorowymi gośćmi byli Sybiracy oraz olsztyńska pisarka Hanna Brakoniecka. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie SP 1, SP 5, SP 9, SP 101 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów i przyznała wyróżnienia. Całość uroczystości ubarwiły piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów SP 5.
Laureaci konkursu:
1. Maciej Obidziński SP 5
2. Wiktoria Samul SP 5 i Patrycja Sołkiewicz SP 9
3.Wiktoria Gajzmer SP 5
4. Maksym Staszałek SP 9
5. Olaf Płoski SP 101
Gratulacje!
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób, ludzie stoją i w budynku
 
 
 
 
 
83. Rocznica napaści Rosji Radzieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka
 

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragnął poinformować, że w dniu 17 września 2022 roku odbyły się uroczyste obchody 83. Rocznicy napaści Rosji Radzieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą Świętą w kościele Św. Józefa. O godz. 11.50 złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków.
Uroczystość zorganizował Związek Sybiraków w Olsztynie.
Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków oraz delegacje olsztyńskich szkół, a także żołnierze z Wojsk Terytorialnych. Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.

 

 

 

Z okazji Święta Szkoły – 19 września 2022 r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).
• W ramach programu uczniowie prezentowali:
• recytację wierszy,
• scenkę teatralną,
• piosenkę patriotyczną
• choreografię taneczną,
• prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych "Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji. W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne, ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.
Laureaci konkursu związanego
z patronem szkoły:
Klasy 1-3
1. III B
2. II B
3. III C
Klasy 4-8
1. VI B i VIII BS
2. IV B i VIII A
3. V B
                                                                                                          Galeria zdjęć 

Spotkania z historią

We wtorek 20.09.2022 roku uczniowie z Klubu Wnuka Sybiraka uczestniczyli w lekcji z cyklu „Spotkania z historią” Sybiracy na Warmii i Mazurach, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. W programie zaplanowano występ artystyczny – „Nieludzka ziemia – Kierunek Sybir”, etiuda taneczna w wykonaniu młodzieży Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Biała Strefa Tańca, działającego przy Stowarzyszeniu Hip-Hop Mazury w Kętrzynie oraz prelekcję wraz z prezentacją multimedialną o historii Sybiraków - dr Wojciech Marciniak, pracownik naukowy w Katedrze Historii Polski
i Świata po 1945 r. Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Archiwum Sybiraków w Instytucie Historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

Wycieczka edukacyjna

W piątek 9 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły z opiekunami p. J. Skłodowską-Płoską i p. M. Olszewską uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Wyjazd zorganizował Związek Sybiraków. Sybiracy zaprosili uczniów i opiekunów, którzy działają w Klubach Wnuka Sybiraka w SP 1, SP 5, LO 3 i Szkole Katolickiej. W programie było zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru i Sanktuarium Świętej Wody. Wycieczka miała charakter edukacyjny i pozwoliła uczniom poznać i nawiązać przyjaźnie z Sybirakami.
Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. A także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów.
 

Galeria zdjęć


XI Krajowy Zjazd pt. "Sybir - ziemia cierpień"

XI Krajowy Zjazd

XI Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru
2-4 czerwca 2022 r. Białystok.

       Od 12 lat, rok przerwy ze względu na pandemię, szkoły, placówki oświatowe oraz stowarzyszenia powiązane wspólna ideą zachowania pamięci o Zesłańcach na Sybir wysyłają swoich przedstawicieli na wspólne spotkania. Każdego roku przyjeżdżamy do innej miejscowości.
      Organizatorami zjazdów są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarząd Główny Związku Sybiraków. Instytucjami goszczącymi tegorocznych uczestników spotkania są: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku oraz Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.
      Zadaniem gospodarzy na zjeździe w Białymstoku jest wspólne uczczenie pamięci deportowanych na Sybir, wymiana doświadczeń na temat metod wychowania patriotycznego młodzieży oraz metod integracji wielokulturowej, promocja Podlasia, promocja Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz obiektów świadczących o wielokulturowości naszego regionu.

Szkołę Podstawową nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie reprezentował grupa nauczycieli: p. dyrektor A. Tymecki, oraz opiekunowie Klubu Wnuka Sybiraka
J. Skłodowska-Płoska i M. Olszewska.

Przebieg:


2 czerwca 2022 r.:
10.00- Uroczyste rozpoczęcie Zjazdu w obecności władz oraz przedstawicieli organizacji sybirackich i kombatanckich (otwarcie Zjazdu, przemówienia okolicznościowe, wręczanie odznaczeń i wyróżnień kombatanckich).
12.00 – referat okolicznościowy pana dr Bogusława Kosela „Sowiecka polityka okupacyjna na Kresach II RP. Leśnicy i osadnicy wojskowi, pierwsze ofiary systemu.”
14.00 Zwiedzanie Wystawy Stałej Muzeum Pamięci Sybiru;
16. 15- Sala konferencyjna Muzeum Pamięci Sybiru - referat dr Piotra Popławskiego na temat „Sowieckie deportacje Polaków i przedstawicieli mniejszości narodowych z Kresów Wschodniej II RP” - obrady


3 czerwca 2022 r.:
8.15 - Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka przy ulicy Sybiraków.
9.00 Wyjazd z Białegostoku zwiedzanie miejsc wielu kultur i religii (Bohoniki, Supraśl, Tykocin).


4 czerwca 2022 r.:
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku przy ulicy Częstochowskiej 6A.
9.30 - występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku – prezentacje różnych narodowości (sala gimnastyczna)
11.00 - uroczyste zakończenie i podsumowanie XI Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru. Podjęcie stosownych uchwał.

 

 

 

Szkoła pamięta 2021

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

                         Uczniowie i nauczyciele  naszej szkoły na różne sposoby starają  się upamiętniać lokalnych bohaterów,
lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne.

A szczególnie Patrona naszej szkoły Sybiraków. Na naszej stronie w zakładce Patron szkoły zamieszczamy informacje o różnych działaniach związanych z  upamiętnieniem Sybiraków.

 

Finał akcji „Szkoła pamięta” 29.11.2021 r.

Klasa III b - upamiętniamy naszych bohaterów

Klasa I c - upamiętniamy naszych bohaterów

Klasa I b- upamiętniamy naszych bohaterów


#SzkołaPamięta

 

Zerwane łańcuchy niewoli bramą do wolności i wyzwaniem dla przyszłych pokoleń

W dniach 4-6 października 2021  roku spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu szkół, stowarzyszeń i instytucji w ramach X-go Jubileuszowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.

Na mocy Uchwały podjętej podczas IX Zjazdu w Grajewie tegoroczny Zjazd odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie. Hasło przewodnie X-go Zjazdu to: Zerwane łańcuchy niewoli bramą do wolności i wyzwaniem dla przyszłych pokoleń

W Zjeździe wzięło udział 76 uczestników z całej Polski. Szkoła gościła przedstawicieli urzędów miast, prezesów stowarzyszeń, dyrektorów instytucji, dyrektorów szkół, wicedyrektorów oraz nauczycieli.

Celem Zjazdu było przede wszystkim przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom i uszanowanie pamięci o tragedii Polaków wywiezionych na Sybir,  upamiętnienie tragicznych losów polskich zesłańców, pielęgnowanie tożsamości narodowej, wychowanie do wartości, edukacja do późnej dorosłości, wypracowanie sposobów upowszechniania wiedzy o Sybirakach i zintensyfikowanie działań w tym zakresie.

Naszą szkołę reprezentowali dyrektor Andrzej Tymecki, Jolanta Patalas, Małgorzata Olszewska.

 


ŚWIĘTO SZKOŁY

17 WRZEŚNIA 2021 r.

KONKURS "ONI DO NIEPODLEGŁEJ SZLI..."

Galeria zdjęć

#SzkołaPamięta

Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2021 r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).

  • W ramach programu uczniowie prezentowali:
  •  recytację wierszy,
  •   etiudę teatralną,
  •   piosenkę patriotyczną
  •   prezentację multimedialną z komentarzem,
  •  wystawę tematyczną,
  •  choreografię taneczną,
  •  prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).

Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji.  W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
   Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne, ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.

Laureaci konkursu związanego
z patronem szkoły

Klasy 1-3

1. 2a 72 pkt.

2. 2b 68 pkt.

3. 3b 64 pkt.

Klasy 4-6

1. 5b 72 pkt.

2. 4cs 69 pkt.

3. 6as 63 pkt.

Klasy 7-8

1. 8bs i 8a 70 pkt.

2. 7a 61 pkt.

3. 8cs 58 pkt.


12 września 2021 r.

#SzkołaPamięta

   Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragną poinformować, że w dniu 12 września 2021 roku odbyły  się uroczyste obchody 82. Rocznicy  napaści Rosji Radzieckiej na Polskę  oraz Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00  Mszą Świętą w kościele Św. Józefa. O godz. 11.50  złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków.

Uroczystość zorganizował Związek Sybiraków w Olsztynie. Program obejmował m.in.:
  • Mszę Św. koncelebrowaną przez arcybiskupa seniora  Edmunda Piszcza w Parafii św. Józefa,
  • Uroczystość złożenia kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Pamięci Zesłańców Syberyjskich,
  • Przemówienia zaproszonych gości,
  • Apel poległych.

    Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków  oraz  delegacje olsztyńskich szkół, a także żołnierze z Wojsk Terytorialnych.  Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.

Uroczystość odbywa się cyklicznie, a jej celem jest upamiętnianie kolejnych rocznic - w roku bieżącym 82 - napaści ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Wspomniane obchody przypominają o sowiecko-niemieckim rozbiorze Polski we wrześniu 1939 roku i rozpoczęciu masowych wywózek Polaków na Syberię.
Wywózki Polaków na Syberię były jednym z podstawowych instrumentów polityki okupacyjnej władz sowieckich, której celem była eksterminacja polskich elit oraz depolonizacja Kresów - przeprowadzenie czystki etnicznej. Pierwsza masowa deportacja naszych rodaków zamieszkujących Kresy Wschodnie miała miejsce w nocy z 9/10 lutego 1940 roku, potem były trzy kolejne. W latach 1940 - 1941 w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 1 miliona Polaków. Śmiertelność deportowanych na Syberię była bardzo wysoka i wynosiła 25%. Męczeńska droga deportowanych zaczynała się od momentu najścia NKWD na ich domy, gdy dawano całym rodzinom kilkanaście minut na spakowanie się. Potem był trwający kilkadziesiąt dni transport na Syberię - w bydlęcych wagonach, przy mrozie sięgającym nawet do minus pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Miejscem osiedlenia był zaśnieżony step lub tajga a potem mordercza, niewolnicza praca w tajdze, w kopalni, w kołchozach.... Głód, mróz, choroby dziesiątkowały zesłańców, niewielu przeżyło i wróciło do kraju. Obecne i przyszłe pokolenia nie mogą zapomnieć o męczeństwie Zesłańców Syberyjskich, nie mamy prawa o tym nie pamiętać...

 

Galeria Zdjęć

 


1 września 2021

#SzkołaPamięta

  1 września minęła 82. Rocznica niemieckiej agresji na Polskę. Wybuch II wojny światowej upamiętniony został podczas uroczystości przy Pomniku Armii Krajowej u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Dąbrowszczaków.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych, Sejmu RP, władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i delegacje służb mundurowych. Nie zabrakło również mieszkańców Olsztyna.

Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy oraz grupa młodzieży z Klubu Wnuka Sybiraka pod opieką J. Skłodowskiej-Płoskiej i M. Olszewskiej.

Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem oraz odegranie sygnału wojskowego „Śpij Kolego”. Ponadto w południe na terenie miasta wybrzmiał dźwięk syren alarmowych.

 

Galeria zdjęć

 


 ŚWIĘTO SZKOŁY

17 WRZEŚNIA 2020 R.

KONKURS "ONI DO NIEPODLEGŁEJ SZLI..."

Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2020r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).

  • W ramach programu uczniowie prezentowali:
  •  recytację wierszy,
  •   etiudę teatralną,
  •   piosenkę patriotyczną
  •   prezentację multimedialną z komentarzem,
  •  wystawę tematyczną,
  •  choreografię taneczną,
  •  prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).

Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji.  W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
   Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne, ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.

Laureaci konkursu związanego
z patronem szkoły


Klasy I - III

I miejsce – klasa II A i III B

Wyróżnienie - klasy I A i III A

Klasy IV - V

I miejsce – klasa IV B

Wyróżnienie - klasy IV A i V AS

Klasy VI -VIII 

I miejsce – klasa VII A
Wyróżnienie - klasa VI A

 

Galeria zdjęć

logo szkoły

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.