Z okazji 84. Rocznicy pierwszej wywózki na Sybir zorganizowaliśmy w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Sybiracy- Oni znów do niepodległej szli...". Tegoroczna edycja odbyła się 23.02.2024 r. Honorowymi gośćmi byli Sybiracy. JURY w składzie: Pan Wojciech Tański- polonista, metodyk Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który od kilku lat wspiera nasze imprezy literackie, Pani Teresa Dydykało– prezes Związku Sybiraków Oddział
w Olsztynie oraz Genowefa Zdolska wiceprezes Związku Sybiraków, oceniło recytacje uczniów.
W rywalizacji uczestniczyli uczniowie olsztyńskich szkół: SP 1, SP 5, SP 9, SP 101, SP 19, SP 11
oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Całość uroczystości ubarwiły piękne pieśni patriotyczne
w wykonaniu uczniów z Klubów Wnuka Sybiraka SP 5, LO 3, Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Celem konkursu było rozwijanie postawy patriotycznej, upamiętnienie patrona szkoły, poprzez prezentowanie wartościowych utworów literackich, kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości o mowę ojczystą. Uczestnicy konkursu mieli okazję rozwijania
i zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Konkursowe zmagania był też doskonałą okazją do integrowania różnych środowisk szkolnych i nawiązywania współpracy między placówkami. Organizatorami konkursu były Pani Małgorzata Olszewska i Pani Joanna Skłodowska-Płoska, opiekunki Klubu Wnuka Sybiraka. Po wręczeniu dyplomów i nagród uczestnicy konkursu udali się na poczęstunek, gdzie mogli wymienić się opiniami i wrażeniami.
Komisja konkursowa wyłoniła czterech laureatów i przyznała wyróżnienia.
Laureaci:
I Olaf Płoski SP 101
II Wiktoria Gajzmer SP 5 i Szymon Mederski SP 19
III Barbara Jarzębińska SP 11
Wyróżnienia:
Maksym Staszałek SP 9
Aniela Kisiel SP 11
Maja Kotras Katolicka Szkoła Podstawowa
- 17 września 2023 roku:
Dnia 8 maja 2023 roku w Olsztynie zorganizowano obchody 78. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Naszą szkołę godnie reprezentował Poczet Sztandarowy.
Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragnął poinformować, że w dniu 17 września 2022 roku odbyły się uroczyste obchody 83. Rocznicy napaści Rosji Radzieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą Świętą w kościele Św. Józefa. O godz. 11.50 złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków.
Uroczystość zorganizował Związek Sybiraków w Olsztynie.
Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków oraz delegacje olsztyńskich szkół, a także żołnierze z Wojsk Terytorialnych. Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.
Spotkania z historią
Wycieczka edukacyjna
Galeria zdjęć
XI Krajowy Zjazd pt. "Sybir - ziemia cierpień"
XI Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru
2-4 czerwca 2022 r. Białystok.
Od 12 lat, rok przerwy ze względu na pandemię, szkoły, placówki oświatowe oraz stowarzyszenia powiązane wspólna ideą zachowania pamięci o Zesłańcach na Sybir wysyłają swoich przedstawicieli na wspólne spotkania. Każdego roku przyjeżdżamy do innej miejscowości.
Organizatorami zjazdów są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarząd Główny Związku Sybiraków. Instytucjami goszczącymi tegorocznych uczestników spotkania są: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku oraz Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.
Zadaniem gospodarzy na zjeździe w Białymstoku jest wspólne uczczenie pamięci deportowanych na Sybir, wymiana doświadczeń na temat metod wychowania patriotycznego młodzieży oraz metod integracji wielokulturowej, promocja Podlasia, promocja Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz obiektów świadczących o wielokulturowości naszego regionu.
Szkołę Podstawową nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie reprezentował grupa nauczycieli: p. dyrektor A. Tymecki, oraz opiekunowie Klubu Wnuka Sybiraka
J. Skłodowska-Płoska i M. Olszewska.
Przebieg:
2 czerwca 2022 r.:
10.00- Uroczyste rozpoczęcie Zjazdu w obecności władz oraz przedstawicieli organizacji sybirackich i kombatanckich (otwarcie Zjazdu, przemówienia okolicznościowe, wręczanie odznaczeń i wyróżnień kombatanckich).
12.00 – referat okolicznościowy pana dr Bogusława Kosela „Sowiecka polityka okupacyjna na Kresach II RP. Leśnicy i osadnicy wojskowi, pierwsze ofiary systemu.”
14.00 Zwiedzanie Wystawy Stałej Muzeum Pamięci Sybiru;
16. 15- Sala konferencyjna Muzeum Pamięci Sybiru - referat dr Piotra Popławskiego na temat „Sowieckie deportacje Polaków i przedstawicieli mniejszości narodowych z Kresów Wschodniej II RP” - obrady
3 czerwca 2022 r.:
8.15 - Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka przy ulicy Sybiraków.
9.00 Wyjazd z Białegostoku zwiedzanie miejsc wielu kultur i religii (Bohoniki, Supraśl, Tykocin).
4 czerwca 2022 r.:
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku przy ulicy Częstochowskiej 6A.
9.30 - występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku – prezentacje różnych narodowości (sala gimnastyczna)
11.00 - uroczyste zakończenie i podsumowanie XI Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru. Podjęcie stosownych uchwał.
Szkoła pamięta 2021
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły na różne sposoby starają się upamiętniać lokalnych bohaterów,
lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne.
A szczególnie Patrona naszej szkoły Sybiraków. Na naszej stronie w zakładce Patron szkoły zamieszczamy informacje o różnych działaniach związanych z upamiętnieniem Sybiraków.
Finał akcji „Szkoła pamięta” 29.11.2021 r.
Klasa III b - upamiętniamy naszych bohaterów
Klasa I c - upamiętniamy naszych bohaterów
Klasa I b- upamiętniamy naszych bohaterów
#SzkołaPamięta
Zerwane łańcuchy niewoli bramą do wolności i wyzwaniem dla przyszłych pokoleń
W dniach 4-6 października 2021 roku spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu szkół, stowarzyszeń i instytucji w ramach X-go Jubileuszowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.
Na mocy Uchwały podjętej podczas IX Zjazdu w Grajewie tegoroczny Zjazd odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie. Hasło przewodnie X-go Zjazdu to: Zerwane łańcuchy niewoli bramą do wolności i wyzwaniem dla przyszłych pokoleń
W Zjeździe wzięło udział 76 uczestników z całej Polski. Szkoła gościła przedstawicieli urzędów miast, prezesów stowarzyszeń, dyrektorów instytucji, dyrektorów szkół, wicedyrektorów oraz nauczycieli.
Celem Zjazdu było przede wszystkim przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom i uszanowanie pamięci o tragedii Polaków wywiezionych na Sybir, upamiętnienie tragicznych losów polskich zesłańców, pielęgnowanie tożsamości narodowej, wychowanie do wartości, edukacja do późnej dorosłości, wypracowanie sposobów upowszechniania wiedzy o Sybirakach i zintensyfikowanie działań w tym zakresie.
Naszą szkołę reprezentowali dyrektor Andrzej Tymecki, Jolanta Patalas, Małgorzata Olszewska.
ŚWIĘTO SZKOŁY
17 WRZEŚNIA 2021 r.
KONKURS "ONI DO NIEPODLEGŁEJ SZLI..."
#SzkołaPamięta
Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2021 r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).
- W ramach programu uczniowie prezentowali:
- recytację wierszy,
- etiudę teatralną,
- piosenkę patriotyczną
- prezentację multimedialną z komentarzem,
- wystawę tematyczną,
- choreografię taneczną,
- prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji. W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne, ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.
Laureaci konkursu związanego
z patronem szkoły
Klasy 1-3
1. 2a 72 pkt.
2. 2b 68 pkt.
3. 3b 64 pkt.
Klasy 4-6
1. 5b 72 pkt.
2. 4cs 69 pkt.
3. 6as 63 pkt.
Klasy 7-8
1. 8bs i 8a 70 pkt.
2. 7a 61 pkt.
3. 8cs 58 pkt.
12 września 2021 r.
#SzkołaPamięta
Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragną poinformować, że w dniu 12 września 2021 roku odbyły się uroczyste obchody 82. Rocznicy napaści Rosji Radzieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą Świętą w kościele Św. Józefa. O godz. 11.50 złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków.
- Mszę Św. koncelebrowaną przez arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza w Parafii św. Józefa,
- Uroczystość złożenia kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Pamięci Zesłańców Syberyjskich,
- Przemówienia zaproszonych gości,
- Apel poległych.
Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków oraz delegacje olsztyńskich szkół, a także żołnierze z Wojsk Terytorialnych. Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.
Galeria Zdjęć
1 września 2021
#SzkołaPamięta
1 września minęła 82. Rocznica niemieckiej agresji na Polskę. Wybuch II wojny światowej upamiętniony został podczas uroczystości przy Pomniku Armii Krajowej u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Dąbrowszczaków.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych, Sejmu RP, władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i delegacje służb mundurowych. Nie zabrakło również mieszkańców Olsztyna.
Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy oraz grupa młodzieży z Klubu Wnuka Sybiraka pod opieką J. Skłodowskiej-Płoskiej i M. Olszewskiej.
Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem oraz odegranie sygnału wojskowego „Śpij Kolego”. Ponadto w południe na terenie miasta wybrzmiał dźwięk syren alarmowych.
Galeria zdjęć
ŚWIĘTO SZKOŁY
17 WRZEŚNIA 2020 R.
KONKURS "ONI DO NIEPODLEGŁEJ SZLI..."
Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2020r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).
- W ramach programu uczniowie prezentowali:
- recytację wierszy,
- etiudę teatralną,
- piosenkę patriotyczną
- prezentację multimedialną z komentarzem,
- wystawę tematyczną,
- choreografię taneczną,
- prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji. W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne, ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.
Laureaci konkursu związanego
z patronem szkoły
Klasy I - III
I miejsce – klasa II A i III B
Wyróżnienie - klasy I A i III A
Klasy IV - V
I miejsce – klasa IV B
Wyróżnienie - klasy IV A i V AS
Klasy VI -VIII
I miejsce – klasa VII A
Wyróżnienie - klasa VI A